SUDSLAVICKÁ JESKYNĚ



SUDSLAVICKÁ JESKYNĚ


(Vimperk, Šumava)

Sudslavickou jeskyni jsme navštívili z pouhé zvědavosti. Chtěli jsme spatřit kosterní pozůstatky zvířat z doby ledové. O jejich výskytu informují různé zdroje, a to jak v literatuře, tak na internetu. 





Bylo to v roce 2012 a tehdy se do jeskyně nesmělo, protože hrozil pád kamenů. Já však do ní samozřejmě vlezla. Není to totiž žádná hluboká jáma, jak by si snad někdo mohl představovat – spíš se jedná o velký převis, otevřený ze dvou protějších stran. Kdysi bývala jeskyně rozsáhlejší, v současnosti z ní zbylo pouhé torzo. Nevím, jak je to dnes, možná už je vstup povolen a zabezpečen. 




Bohužel, žádné kosterní pozůstatky jsem nenalezla – o to už se dávno přede mnou postarali jiní. Jejím objevitelem byl kdysi český paleontolog Jan Nepomuk Woldřich, který zde v letech 1880-83 nalezl pozůstatky 70 zvířecích druhů (zhruba 9000 kostí a 13000 zubů) z období čtvrtohor https://cs.wikipedia.org/wiki/Sudslavick%C3%A1_jeskyn%C4%9B




Jeskyně je součástí naučné stezky Sudslavický okruh https://www.kudyznudy.cz/aktivity-a-akce/aktivity/naucna-stezka-sudslavicky-okruh.aspx nacházející se poblíž silnice vedoucí ze Čkyně do Vimperka (trasa Praha – Vimperk) a prochází přírodní rezervací Opolenec. Její trasa se vine po úbočí stejnojmenného kopce nad osadou Sudslavice asi 5 km severně od Vimperka https://www.jiznicechy.org/cz/index.php?path=ns/sudslav.htm


1. Sudslavická jeskyně, 2. památná lípa


Celá stezka měří asi 4 km a je docela náročná, místy se leze po žebřících. Velkou část zdolal i můj muž, ale v nejpříkřejším místě to vzdal a a vrátil se k autu. Pak pro mě přijel do míst, kde stezka končí. Je to u památné sudslavické lípy, která má obvod 12 m a je stará přes 600 let. A u ní se nalézá, představte si, jakási rozlehlá usedlost a pak louky a poblíž teče Volyňka. Malebné místo.






Stezka vede rozmanitou krajinou a cestou narazíte na neočekávaně zajímavá místa, zejména když uvážíte, že se motá podél železniční trati a že se klikatí nedaleko silnice na Prahu. Uvidíte tu např. roztodivné skály nazývané mrazové sruby nebo vápenec s paprsčitými shluky turmalínu, tzv. turmalínová slunce.




Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

FRANTIŠKOV – PODZEMNÍ TOVÁRNA (2. ČÁST)

TREMLOVA PILA - HLEDÁNÍ KAMENNÉHO MŮSTKU

FRANTIŠKOV – PODZEMNÍ TOVÁRNA (1. ČÁST)