NENÍ ZHŮŘÍ JAKO ZHŮŘÍ – ZHŮŘÍ U HORSKÉ KVILDY



NENÍ ZHŮŘÍ JAKO ZHŮŘÍ – ZHŮŘÍ U HORSKÉ KVILDY

(Horská Kvilda, Šumava)



Ano, tohle Zhůří se nachází u Horské Kvildy, kdežto tamto, o němž jsem psala minule, u Hartmanic. Obě to jsou zaniklé obce a jejich německý název Haidl mi dost vrtá v hlavě. Co asi znamená? Nevím.




S mužem jsme sem jezdili dost často, a to hned z několika důvodů. Tím nejatraktivnějším, ale zároveň nejtragičtějším byla havárie malého letadla, na jejímž místě se měl nacházet pomníček. Moc jsme toho o této události nevěděli, ale najít informaci na mapě se nám podařilo. Rozhodli jsme se tedy památník vyhledat i v terénu: https://www.sumava.net/kvilda/fr.asp?tab=snet&id=2980&burl=




K nehodě došlo na Štědrý den roku 1938 nedaleko Zhůří, a sice na severním svahu Huťské hory. Na místo jsme se vydali od silnice po zelené značce (bývalá Zlatá stezka) a po jednom kilometru jsme se přiblížili k průseku, kudy vedou stožáry vysokého napětí. Zde jsme museli značenou cestu opustit a pokračovat průsekem z kopce asi 300 m k odbočce do lesa. Dnes k ní vede žlutá značka pokračující až na Flusárnu. V lese asi po dalších 130 m konečně narazíte na hledaný pomníček. Tedy pokud nejste jako můj muž, který už měl tehdy našeho pochodu až nad hlavu, a tak se posadil na jakýsi kámen a do lesa nevlezl. Čekal, až si vše prohlédnu a vrátím se.



Průsek vedoucí k odbočce k pomníku leteckého neštěstí

Je to ponurý kout Šumavy, smutný, opuštěný a temný, stejně jako ona havárie. Zbytečná a ošklivá, jak to jen havárie umějí být. Z informačních tabulí na místě se o ní dozvíte více, pokud tak neučiníte z internetu nebo z literatury. 




Oblast, kde se rozkládala zaniklá obec Zhůří, je však nádherná. Otevřená do krajiny, s krásnými výhledy do dálky, prozářená sluncem. Jen ty zbytky stavení, křížek nebo cesty vypovídají o tom, že tu někdo žil a že je tomu dávno konec. 




Vesnice musela v padesátých letech ustoupit vojenským kasárnám a posléze radiolokačnímu stanovišti. Radarová věž se doposud tyčí na vrcholu Huťské hory a pod ní se skrývají artefakty po vojenské posádce. Baráky jsou srovnány se zemí, ale našli jsme zde nějaké bunkry a muž tvrdil, že jsou pod zemí propojené. Do jednoho nebo do dvou jsem vlezla. On samozřejmě ne. Je to typický organizátor a šachový hráč. Sedí a pohybuje figurkami. A já jsem jednou z nich – sice snad královna, ale i tak je to náročné. http://www.vopin.sumavanet.cz/vopin/zhurihk/zhurihk.htm http://www.letistecr.cz/zajimavosti/v-mlhach-mrazu-na-zhuri.aspx





Huťská hora není vysoká ani příkrá. Ze severu, kde se tragická nehoda udála, je zalesněná, smutná a temná, kdežto z jihu a jihovýchodu je bezlesá, prosluněná, pokrytá borůvčím a travinami, posetá vyhlídkovými místy a sem tam i nějakou lavičkou a informační tabulí. 




Vlevo od Zlaté stezky, když stoupáte do kopce, asi po 300 až 400 metrech jsme s mužem „objevili“ dvě kouzelná jezírka. No, kouzelná. Posuďte sami. Jsou těsně nad sebou, asi stejné velikosti a nejspíš odvádějí vodu z tamějších mokřadů. Když jsme u nich prvně stanuli, musela být zima nebo brzké jaro. Jedno jezírko bylo zcela zmrzlé, avšak na druhém ani památka po ledu. Kroutili jsme nad tím hlavami, ale to bylo asi tak vše, co jsme v té chvíli dovedli.




Na začátku tohoto tisíciletí jsme kousek pod jezírky, respektive až pod silnicí, hledali jakousi štolu či šachtu. Nejspíš to souviselo se zlatem – snad tam měla být kdysi zlatá žíla? Kdybyste mě ale zabili, už si nevzpomenu. Vím jen, že muž měl doma nějakou starou mapu – asi z archivu – a na ní byla vyznačena podobná místa jako toto. Tato mapa nás zavedla i na silnici z Kvildy na Filipovu Huť, a to do míst, kde odbočuje ze silnice doprava žlutá značka. Tam, možná tak po 200 – 300 metrech byl vpravo prudší svah a v něm se měla podobně nacházet další štola. Mě to tenkrát moc nezajímalo a dnes už se toho nedopátrám. Muž si bohužel taky nic nepamatuje, i když z trochu jiných důvodů. Ještě však, že je internet – zadala jsem si slova historické zlaté doly – a našla, že opravdu na svahu hory Břemeno, která je u našeho Zhůří, se nacházely :-): http://www.zlatokop.cz/CKZ/clanky/cesky/Toms-Sumava-zlato/Sumava-zlato.html Podobné to je i s oním druhým místem našeho hledání. 



1. Místo letecké havárie, 2. radarová věž, 3. jezírka, 4. zlatá štola, 5. hora Břemeno, 6 silnice na Horskou Kvildu 


Ke zlatu se však ještě vrátím v jiném příspěvku. Teď jdu uklízet po malíři – i to je život. Nejen běhání po přírodě a ťukání do počítače.







Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

FRANTIŠKOV – PODZEMNÍ TOVÁRNA (2. ČÁST)

TREMLOVA PILA - HLEDÁNÍ KAMENNÉHO MŮSTKU

FRANTIŠKOV – PODZEMNÍ TOVÁRNA (1. ČÁST)