KELTSKÁ STEZKA – MÁŘSKÝ VRCH A HRADIŠTĚ VĚNEC



KELTSKÁ STEZKA MÁŘSKÝ VRCH A HRADIŠTĚ VĚNEC

(Vimpersko, Šumava)

V minulém příspěvku jsem vzpomínala na Obří hrad, jehož původ ani účel není dost dobře znám, avšak vše nasvědčuje tomu, že toto krásné hradiště bylo využíváno Kelty https://www.sumavanet.cz/hradek/fr.asp?tab=snet&id=193&burl=&pt=RE.


U Keltů se zastavím i dnes, abych si připomněla podobně nádhernou lokalitu, a tou je Mářský vrch – kopec (907 m) tyčící se nad obcí Svatá Máří. Tam jsme se mužem vydali dvakrát. Byl to totiž pro něho výlet jak dělaný na míru – mohl se dostat téměř až na místo autem. 


Zaparkovali jsme u silnice poblíž plastiky Mír https://www.drobnepamatky.cz/node/18107 na prašném parkovišti, kde odbočovala cyklostezka vedoucí na vrchol. Asi po pěti stech metrech pochodu do kopce po asfaltce jsme se dostali k televiznímu vysílači Vimperk. 


Tam jsme objevili lavičky, kde se manžel rozhodl přerušit túru :-) a nadýchat se trochu cigaretové kouře. Po této plicní kúře se rozeběhl dalších padesát metrů a spočinul na velkém betonovém kvádru. Pak mě už po velkém přemlouvání nechal napospas obvyklé samotě. 


Zdolala jsem tedy posledních sto metrů zcela opuštěná :-( na prašné cestě a s batůžkem na zádech (ten nikdy nesundávám). Vlekla jsem se do kopce podobně jako Kristus, když vystupoval s křížem na zádech na Golgotu. Můj kříž byl menší – měl podobu mého muže, který mě neustále nechával o samotě a já tak s ním nemohla sdílet ty krásné chvíle v šumavské přírodě, ty nádherné pohledy do jejího lůna – jak by pravil básník. 


Doprovázel mě tu pouze Ježíš – procházela jsem totiž mezi všemi čtrnácti zastaveními křížové cesty, které zde lemují pěšinu vedoucí k vrcholu. A ani tam mě neopustil – dovedl mé kroky ke kapličce svatého Václava. 


Nad kapličkou se tyčila dvanáct metrů vysoká rozhledna. Pohled z ní skýtal mým očím opravdu libé zážitky – ten nejkrásnější bylo kamenné moře pode mnou. Rozlévalo se dolů, doprava i doleva, vlnilo se všemi šedými odstíny a pokoušelo se dostat ještě dál za své hranice. To se mu však nedařilo. Jeho okraje svírala zeleň mladých stromů a dále modré kopce a kopečky a celá ta obdivuhodně barevná a nekonečná krajina kolem.




Musím se tu zastavit, abych vydechla. Kameny a skály – to je moje. Tomu nemůžu nikdy uniknout, tomu propadám stejně tak jako sladké zmrzlině, vonící kávě, vysokým horám, zelené přírodě a velké lásce. To jsou šílené mršky. Ty mi dávají zabrat. Je tedy jasné, že jsem toto místo nemohla jen tak opustit. 


Stejně jak to dělají malé děti i já jsem lezla po velkých a malých balvanech, přeskakovala z jednoho na druhý, křižovala jsem to velkolepé kamenné moře jak zaoceánský křižník – no, takový už dosluhující. Co byste taky chtěli po šedesáti letech provozu.


Když už jsem se trochu nasytila všech těch dobrot a chtěla běžet za Toníkem, aby se mi tam při tom svém odpočinku neukouřil, všimla jsem si příšerné pasti, čekající na mě u paty rozhledny. Příšerné je slabé slovo. Číhala tam na mě pěkně zákeřná cedule s nápisem: Keltská stezka. A kdyby jen cedule. Číhala tam opravdu STEZKA – krásná, malebná, vinoucí se dolů a vlnící se mezi balvany a stromky, slibující nevšední zážitky, když ji budu následovat. 


Ach jo, nic pro mě. Seběhla jsem asi tři sta metrů a se slzou v oku jsem se obrátila. Tam nemůžu. Není na to čas. Vždyť tam na mě čeká On. I on byl přeci kdysi pro mě takovým magnetem.
https://prachaticky.denik.cz/zpravy_region/pt_kelti20080921.html


Cestou domů jsem ještě manžela nasměrovala na přírodní památku Skalka, nacházející se JV od obce asi ve vzdálenosti jednoho kilometru. Vypíná se těsně u silnice, takže je snadno dosažitelná. Zajímavá je tím, že je poseta turmalínovými slunci. http://fotoarchiv.geology.cz/cz/foto/18709/


Svatá Máří a její okolí je opravdová lahůdka, takže jsme ji s mužem a jeho starším synem navštívili ještě jednou. A já jsem tam pak vytáhla i svá vnoučátka. Jenže to nestačí – musím se tam ještě někdy podívat.

Turmalínová slunce

Keltská stezka, kterou jsem opěvovala výše, pokračuje oběma směry a měří 28 km. Vede z Kubovy Huti přes Boubín a Mářský vrch až k hradišti Věnec u Lčovic (765 m nad mořem, asi 8 km vzdušnou čarou SV od Vimperka). Ten jsme také kdysi s mužem navštívili. Tenkrát s námi jela i jeho první manželka. http://www.isumava.cz/view.php?cisloclanku=2015040016


Autem jsme se dokodrcali jak jen nejblíž to šlo, aby se na vrchol dostal i Tonda. Bylo to asi před šesti lety, začátkem léta, bylo však chladno a po dešti, půda byla bahnitá, po cestách proudily potůčky vody. To všechno bylo dobrým důvodem pro manžela, aby na nás raději počkal v autě. Vyrazily jsme tedy samy dvě bez něho. 


Cesta stoupala vzhůru oklikami, většinou řídkým smíšeným lesem. Hradiště nebylo tak výrazné jako třeba Obří hrad, zato poměrně rozsáhlé. Ve vyšších partiích kopce jsme narazily na kamenné zídky a skalky, na valy, místy ne moc zřetelné, neboť porostlé rostlinstvem. Hezké místo, ale nadšení se nekonalo. Snad kvůli počasí? Přesto vždy, když jedu do Vimperka dívám se z okna do krajiny a snažím se uhádnout, který kopeček je Věnec. 


Keltové jsou pro mě něco magického – a myslím, že pro hodně lidí. Šumava se keltsky řekne Gabreta a podle některých zdrojů to znamená Pohoří kozorožců, podobně jako slovo Sudéta označuje Pohoří kanců, tedy Krušné hory. Na ně koukám z okna dnes, kdy píšu své vzpomínky. https://cs.wikipedia.org/wiki/Gabreta


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

FRANTIŠKOV – PODZEMNÍ TOVÁRNA (2. ČÁST)

TREMLOVA PILA - HLEDÁNÍ KAMENNÉHO MŮSTKU

FRANTIŠKOV – PODZEMNÍ TOVÁRNA (1. ČÁST)